The United States of America Wushu Kungfu Federation

Results for 11th Pan American Wushu Championships

Tournament Dates: August 8, 2016 to August 14, 2016
Location: Lubbock, TX, USA
Website: http://11thpawc.com/

Medal Count

Gold44
Silver29
Bronze15

Athletes

Click an athlete's name to see only their results
Alex Cao Brandon Chan Brandon Cheng
Jeff Cornelius Jacob Cortez Emily Diaz
Lucas Dong Gabriel Echavarry Caitlin Escudero
Carson Gillis Catarina Gutierrez Kallia Halls
Adan Hernandez Jean Hoang Daniel Hu
Alan Huang Hannah Huang Audrey Huie
Wesley Huie Cory Johnson Howard Kam
Bryan Kao Tristan Kooc Matthew Lee
Nicholas Lee Priscilla Lee Tony Leng
Serena Li Stephanie Lim Wallace Lim
Benson Lin Samantha Lin Alyssa Lo
Catherine Luo Faris Maaliki Livingston McKenzie
Audrey Meeks Isabella Miller Samuel Montalvo
Cristian Morales Paris Moran Ashley Oshiba
Lisa Oshiba Kevin Qin Tomas Rios
Dusty Schmidt Annie Shen Jasmine Syu
Morganne Thompson Kaiser Tin-U Jared Tjiong
Alex Tran Ethan Walton Gabriel Walton
Brian Wang Jacqueline May-Ning Wong Teresa Y. Wong
Andrew Xi Evan Xu Sarah Yoang
Alexander Yu Eden Yuen Leland Zhang
Jason Zheng Jason Zou
Search for a specific division:

Boy's Group A Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Jason Zou 9.02 Gold
2 Wallace Lim 8.87 Silver
4 Leland Zhang 8.75
6 Brandon Cheng 8.22

Boy's Group A Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Leland Zhang 8.83 Gold
4 Jason Zou 8.4

Boy's Group A Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Leland Zhang 8.91 Gold
4 Jason Zou 8.12

Boy's Group A Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Brandon Cheng 8.72 Gold
2 Wallace Lim 8.66 Silver

Boy's Group A Nandao

Place Competitor Score Prize
1 Daniel Hu 9.1 Gold

Boy's Group A Nanquan

Place Competitor Score Prize
4 Daniel Hu 7.89

Boy's Group A Qiangshu

Place Competitor Score Prize
1 Wallace Lim 8.37 Gold
2 Brandon Cheng 8.22 Silver

Boy's Group B Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Andrew Xi 8.77 Gold
3 Evan Xu 8.52 Bronze
6 Jason Zheng 8.3

Boy's Group B Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Andrew Xi 8.8 Gold
2 Nicholas Lee 8.78 Silver
4 Evan Xu 8.6

Boy's Group B Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Nicholas Lee 8.62 Gold
2 Andrew Xi 8.59 Silver
3 Evan Xu 8.5 Bronze

Boy's Group B Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Jason Zheng 8.99 Gold

Boy's Group B Nanquan

Place Competitor Score Prize
1 Nicholas Lee 8.77 Gold

Boy's Group B Qiangshu

Place Competitor Score Prize
1 Jason Zheng 8.67 Gold

Boy's Group B Taijijian

Place Competitor Score Prize
1 Alexander Yu 8.8 Gold

Boy's Group B Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Alexander Yu 8.57 Gold

Boy's Group C Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Alan Huang 8.65 Gold
2 Lucas Dong 8.63 Silver
5 Tristan Kooc 8.46
7 Alex Cao 8.28
8 Howard Kam 8.25

Boy's Group C Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Alex Cao 8.52 Gold

Boy's Group C Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Tristan Kooc 8.47 Gold

Boy's Group C Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Howard Kam 8.4 Gold

Boy's Group C Qiangshu

Place Competitor Score Prize
1 Lucas Dong 8.45 Gold
2 Alan Huang 8.36 Silver

Boy's Junior A Sanda 60 KG

Place Competitor Score Prize
2 Jacob Cortez Silver

Boy's Junior A Sanda 65 KG

Place Competitor Score Prize
2 Gabriel Walton Silver

Boy's Junior A Sanda 75 KG

Place Competitor Score Prize
1 Carson Gillis Gold

Boy's Junior B Sanda 49 KG

Place Competitor Score Prize
1 Ethan Walton Gold

Girl's Group A Changquan

Place Competitor Score Prize
3 Alyssa Lo 8.68 Bronze
4 Jacqueline May-Ning Wong 8.62

Girl's Group A Jianshu

Place Competitor Score Prize
2 Alyssa Lo 9.1 Silver
3 Priscilla Lee 8.72 Bronze
5 Jacqueline May-Ning Wong 8.4

Girl's Group A Qiangshu

Place Competitor Score Prize
2 Alyssa Lo 8.68 Silver
3 Priscilla Lee 8.56 Bronze
5 Jacqueline May-Ning Wong 7.78

Girl's Group A Taijijian

Place Competitor Score Prize
1 Jasmine Syu 9.02 Gold
2 Samantha Lin 8.69 Silver

Girl's Group A Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Jasmine Syu 8.45 Gold
2 Samantha Lin 8.21 Silver

Girl's Group B Changquan

Place Competitor Score Prize
2 Ashley Oshiba 8.42 Silver
3 Kallia Halls 8.26 Bronze
6 Serena Li 8.2
7 Audrey Huie 8.09

Girl's Group B Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Kallia Halls 8.6 Gold

Girl's Group B Gunshu

Place Competitor Score Prize
2 Kallia Halls 8.22 Silver

Girl's Group B Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Audrey Huie 8.96 Gold
3 Ashley Oshiba 8.77 Bronze
4 Catherine Luo 8.75
5 Serena Li 8.59

Girl's Group B Qiangshu

Place Competitor Score Prize
2 Audrey Huie 8.25 Silver
3 Ashley Oshiba 8.17 Bronze
6 Serena Li 8.1

Girl's Group C Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Eden Yuen 8.8 Gold
3 Jean Hoang 8.62 Bronze
5 Hannah Huang 8.4
6 Lisa Oshiba 8.32
7 Annie Shen 8.3

Girl's Group C Daoshu

Place Competitor Score Prize
1 Eden Yuen 8.65 Gold

Girl's Group C Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Lisa Oshiba 8.47 Gold

Girl's Group C Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Jean Hoang 8.47 Gold

Girl's Group C Qiangshu

Place Competitor Score Prize
1 Annie Shen 8.6 Gold
3 Hannah Huang 8.47 Bronze

Girl's Junior A Sanda 52 KG

Place Competitor Score Prize
1 Audrey Meeks Gold

Men's Changquan

Place Competitor Score Prize
2 Samuel Montalvo 9.17 Silver
12 Brian Wang 8.53
14 Jared Tjiong 8.12

Men's Compulsory Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Matthew Lee 9.01 Gold

Men's Compulsory Nanquan

Place Competitor Score Prize
1 Kevin Qin 8.96 Gold
2 Faris Maaliki 7.4 Silver

Men's Dadao

Place Competitor Score Prize
2 Faris Maaliki 8.05 Silver

Men's Daoshu

Place Competitor Score Prize
6 Matthew Lee 8.95
7 Jared Tjiong 8.91
8 Samuel Montalvo 8.85
11 Tony Leng 8.59

Men's Gunshu

Place Competitor Score Prize
3 Samuel Montalvo 9.14 Bronze
5 Matthew Lee 8.96
9 Jared Tjiong 8.72

Men's Jianshu

Place Competitor Score Prize
2 Brian Wang 9.12 Silver

Men's Nandao

Place Competitor Score Prize
3 Kevin Qin 8.92 Bronze
4 Kaiser Tin-U 8.9
6 Brandon Chan 8.69
8 Bryan Kao 8.46

Men's Nangun

Place Competitor Score Prize
2 Alex Tran 9.09 Silver
5 Kevin Qin 8.7
7 Kaiser Tin-U 8.51

Men's Nanquan

Place Competitor Score Prize
4 Bryan Kao 8.96
7 Brandon Chan 8.65
8 Kaiser Tin-U 8.18

Men's Sanda 56 KG

Place Competitor Score Prize
2 Jeff Cornelius Silver

Men's Sanda 60 KG

Place Competitor Score Prize
3 Adan Hernandez Bronze

Men's Sanda 65 KG

Place Competitor Score Prize
1 Paris Moran Gold

Men's Sanda 70 KG

Place Competitor Score Prize
2 Gabriel Echavarry Silver

Men's Sanda 80 KG

Place Competitor Score Prize
3 Tomas Rios Bronze

Men's Sanda 85 KG

Place Competitor Score Prize
1 Livingston McKenzie Gold

Men's Sanda 90 KG

Place Competitor Score Prize
2 Cory Johnson Silver

Men's Sanda 90+ KG

Place Competitor Score Prize
1 Cristian Morales Gold

Men's Taijijian

Place Competitor Score Prize
1 Benson Lin 8.92 Gold

Men's Taijiquan

Place Competitor Score Prize
1 Benson Lin 9.01 Gold

Women's Baguazhang

Place Competitor Score Prize
1 Isabella Miller 8.6 Gold

Women's Changquan

Place Competitor Score Prize
2 Stephanie Lim 8.97 Silver

Women's Compulsory Changquan

Place Competitor Score Prize
1 Isabella Miller 8.47 Gold
4 Dusty Schmidt 7.35

Women's Gunshu

Place Competitor Score Prize
1 Caitlin Escudero 8.55 Gold

Women's Jianshu

Place Competitor Score Prize
1 Stephanie Lim 8.95 Gold
6 Isabella Miller 8.08
7 Dusty Schmidt 7.57

Women's Qiangshu

Place Competitor Score Prize
3 Dusty Schmidt 6.92 Bronze

Women's Sanda 48 KG

Place Competitor Score Prize
2 Sarah Yoang Silver

Women's Sanda 52 KG

Place Competitor Score Prize
2 Catarina Gutierrez Silver

Women's Sanda 60 KG

Place Competitor Score Prize
1 Morganne Thompson Gold

Women's Sanda 65 KG

Place Competitor Score Prize
1 Emily Diaz Gold

Women's Taijijian

Place Competitor Score Prize
2 Teresa Y. Wong 8 Silver

Women's Taijiquan

Place Competitor Score Prize
2 Teresa Y. Wong 8.55 Silver